Dla studenta

6 sposobów na zdobycie praktycznego doświadczenia, przydatnego w rekrutacji do pierwszej pracy.

2017-03-04 15:31

Zdecydowana większość studentów liczy na ponadprzeciętne zarobki po ukończeniu studiów. Jednak spotykają się oni z rozczarowaniem tuż po zaznajomieniu się z ofertami pracy. Polscy pracodawcy rekrutujący nowych pracowników stawiają przede wszystkim na kandydatów z doświadczeniem. Za nim dumnie plasuje się wykształcenie i znajomość języków obcych. Co gdy brakuje Ci tych walorów, a chciałbyś podjąć się pierwszej pracy? Podpowiadamy jak zbudować swoją atrakcyjność w świecie biznesu.

Praktyki i staże w Polsce.

Według badań, które przeprowadziła wśród studentów firma Deloitte w 2013 r., najcenniejszym doświadczeniem do zdobycia podczas studiowania są praktyki i staże związane z kierunkiem studiów. Niewątpliwie wzbogacają one nasze CV i łatwo je pogodzić ze studiowaniem, ze względu na ich zróżnicowane oferty można znaleźć też takie na pół etatu. Na wielu kierunkach przewidziane są obowiązkowe praktyki, dlatego warto zastanowić się nad firmą/instytucją, którą wybierzemy, aby to nie był czas zmarnowany. Szczególnie cenione przez pracodawców są przedsiębiorstwa o międzynarodowym zasięgu. Pracodawcy często poszukują stażystów, którzy otrzymują do wykonania odpowiedzialniejsze zadania niż praktykanci, jednak wciąż ich zakres obowiązków jest mniejszy od regularnego pracownika. Jest to doskonała droga, ponieważ pracodawca, zadowolony z Twoich usług, może zmienić umowę stażową na ofertę pracy. Warto?

Wymiany międzynarodowe. Praktyki i staże za granicą.

Wraz z globalizacją, standardy rekrutacyjne są nieustannie podwyższane. Jeśli myślisz o poważnej pracy, która zapewni Ci prosperitę, niezbędną umiejętnością jest dobra znajomość języka angielskiego, atutem jest też drugi język. Obecnie 40% rekruterów stawia na język obcy jako kryterium wyboru pracownika. Według raportu Bloomeranga „The Languages of business”, za językiem angielskim pożądany jest mandaryński (posługuje się nim 845 mln osób na świecie), francuski (ok. 68 mln), arabski (221 mln), hiszpański (329 mln) i rosyjski (144 mln). Nie tylko wspaniałym doświadczeniem w dziedzinie językowej, ale także wyborną przygodą, są zagraniczne praktyki i staże studenckie. Międzynarodowe organizacje oferują bogatą ofertę wymian zagranicznych, np. Global Talent czy Global Entrepreneur, organizowane przez AIESEC.

Praca dorywcza w Polsce lub sezonowa za granicą.

Ciekawym rozwiązaniem wzbogacającym nasze doświadczenie jest podjęcie się pracy dorywczej, która będzie związana z Twoim wykształceniem albo je wzbogaci o pokrewne umiejętności. Wielu studentów wyjeżdża również do pracy na wakacje za granicę. Przeważnie korzysta z ofert z branży produkcyjnej lub handlowej, jednak warto i w tym zakresie postarać się choćby o rekrutację w renomowanych firmach, znanych również w Polsce.

Start-up’y.

Nowością są innowacyjne przedsiębiorstwa - start-up’y, których celem jest poszukiwanie najlepszego modelu biznesowego. Prowadzenie startupu to najlepsza szkoła przedsiębiorczości, ponieważ zamiast na pieniądze stawiasz na poszukiwanie, uczenie się, zdobywanie nowych kontaktów. Rozwiniesz w sobie umiejętności miękkie, które przydadzą Ci się nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym.

Wolontariat studencki. Organizacje studenckie.

Najprostszym sposobem na zdobycie pierwszego doświadczenia jest wolontariat studencki. Oferta jest naprawdę szeroka, możesz wybrać organizację odpowiadającą Twoim zainteresowaniom, a zarazem zdobywać pierwsze doświadczenie we współpracy z innymi ludźmi, jak również odkrywać swoje mocne i słabe strony. Pracodawca doceni również Twoje zaangażowanie w udział w organizacjach studenckich. Każda aktywność wykraczająca poza Twoje obowiązki studenckie jest atutem.

Rozwijanie pasji.

Wiadomo, że nie samymi studiami student żyje i ma również życie prywatne. Wolny czas miło wykorzystać efektywnie, np. na rozwijanie swoich pasji. A czy nie ma nic przyjemniejszego niż robienie tego, co kochasz i zarabiania przy tymi pieniędzy? Dodatkowo, im bardziej interesującą jesteś osobą, tym lepiej to o Tobie świadczy.

Niezależnie jaką drogę obierzesz, warto pamiętać, że to Ty decydujesz o swojej ścieżce zawodowej. Warto nie ograniczać się tylko do studiowania, a korzystać z jak największej ilości aktywności, aby po zakończeniu edukacji móc wkroczyć na rozpostartych skrzydłach na rynek pracy.


Ewa Borcz

Dla studenta

#Wspieram8 – czyli co łączy ONZ i Dni Kariery®?

Jeśli obserwujecie naszego facebooka, instagrama lub braliście udział w poprzedniej…

2017-09-19 19:55
Dla studenta

Dlaczego tak bardzo obawiamy się swojej pierwszej…

Według raportu Pracodawca Roku® 2015, aż 44% młodych ludzi…

2017-03-11 11:42
Dla studenta

Praca po stażu – jak ją zdobyć?

Gratulacje! Masz już za sobą długi i stresujący proces rekrutacji – testy, rozmowy,…

2016-05-08 14:43

Chcesz dowiedzieć się więcej o Dniach Kariery oraz organizacji AIESEC?