Dla studenta

Praca po stażu – jak ją zdobyć?

2016-05-08 14:43

 

Gratulacje! Masz już za sobą długi i stresujący proces rekrutacji – testy, rozmowy, zadania dobiegły końca, a nerwowe oczekiwanie na rezultat zakończyło się zaproszeniem na praktyki lub staż do firmy, w której zawsze chciałeś pracować.

Myślisz, że najtrudniejszy etap już minął? Nic bardziej mylnego. Zanim zaczniesz rozkoszować się własnym biurkiem i nową nazwą stanowiska na Twoim profilu na GoldenLine albo LinkedIn, musisz zdać sobie sprawę, że to dopiero początek starań – o stałą pracę (być może pierwszą „poważną” w Twoim życiu), posadę, umowę i dobry początek Twojej kariery.

I nie, nie chodzi wcale o to, że masz przed sobą to, co niektórzy określiliby mianem wyścigu szczurów. Nawet jeśli masz wokół siebie konkurentów – np. dlatego, że firma przyjęła 30 praktykantów, ale w rzeczywistości na stałe zatrudnienie ma szansę tylko 7 z nich – lepiej dla Ciebie, jeśli bardziej skupisz się na swojej pracy i wynikach. Dobre wrażenie to nie tylko szansa na przedłużenie współpracy z pracodawcą, ale i na zdobycie cennych kontaktów, wiedzy, doświadczenia, a w materialnym sensie – przydatnych referencji, poleceń lub ofert pracy w innych miejscach, działach lub zaprzyjaźnionych firmach.

Jak wspiąć się na szczyt i zakończyć swój dwu- lub trzymiesięczny staż podpisaniem umowy o pracę?

Przygotuj się do stażu – przeczytaj jak najwięcej o firmie, branży, konkurencji, produktach lub usługach przedsiębiorstwa. Być może zrobiłeś to już w trakcie procesu rekrutacji – jeśli tak, to ten punkt masz już za sobą. Zawsze jednak warto też dowiedzieć się czegoś o swoim szefie, przełożonych i wewnętrznych procesach w firmie. To będzie o wiele łatwiejsze do uczynienia, gdy już znajdziesz się w jej murach.

 

 

Zapytaj przełożonego, co możesz zrobić, zanim zaczniesz staż – jeśli dostałeś się do korporacji, pewnie i tak przejdziesz przez wdrożenie lub krótkie wprowadzenie do zasad obowiązujących w firmie albo szkolenie uzupełniające Twoją wiedzę. Mimo wszystko zrobisz bardzo dobre wrażenie pytając, jak możesz lepiej przygotować się do stażu. Upewnij się jednak, że zrobiłeś to, o co Cię poproszono i wcieliłeś sugestie menedżera w życie.

Lajkuj, śledź, subskrybuj – znajdź profile firmy w mediach społecznościowych, zapisz się do newslettera, czytaj wypowiedzi i wywiady z jej pracownikami i szefostwem. W ten sposób zobaczysz, jak osoby zarządzające firmą chcą, aby była postrzegana na zewnątrz, będziesz ze wszystkim na bieżąco i poznasz, jak przedsiębiorstwo buduje swoją markę i komunikuje się z otoczeniem.

Bądź gotowy do pomocy – nie odmawiaj, gdy ktoś poprosi Cię o przysługę, bądź skromny, wykonuj powierzone zadania. Dzięki swojemu doświadczeniu, wykształceniu i umiejętnościom udało Ci się dostać na staż, ale po tygodniu pracy to nie ma żadnego znaczenia. Zaczynasz z czystym kontem i lepiej wypełnić je pozytywnym obrazem siebie.

Obiecuj mniej, dawaj więcej – nie zgłaszaj się do wszystkiego i wszędzie, jeśli nie radzisz sobie z podstawowym zakresem obowiązków. Pozwól, żeby efekty Twojej pracy mówiły za Ciebie.

 

 

Spraw, żeby Twój szef i współpracownicy wypadali dobrze – zapomnij o radach od rekinów biznesu i bajkach o wyścigu szczurów. W rzeczywistości wszystko wygląda zupełnie inaczej – nie jesteś „Wilkiem z Wall Street”, tylko stażystą i lepiej na razie wyrzucić pomysł o wygryzieniu wszystkich wokół siebie i zajęciu stołka prezesa firmy. Rada, którą powinieneś teraz usłyszeć, to taka, abyś sprawił, że Twój przełożony, menadżer, kierownik działu, a nawet koledzy-stażyści oraz zatrudnieni już pracownicy, wyglądali dobrze. Bo kiedy oni zyskują, zyskujesz i Ty.

Skup się na pracy – wszystkie powyższe wskazówki na pewno ułatwią Ci otrzymanie stałej posady, ale nie zapominaj, że bez wyników, zaangażowania i ciężkiej pracy, Twoja uprzejmość, wiedza i chęci są niewiele warte. Bądź solidny, uczynny i obowiązkowy. Nie spóźniaj się, nie opuszczaj dni w biurze. Mów o trudnościach. Uprzedzaj o przeszkodach, nieobecnościach. Otwarcie poinformuj o tym, że potrzebujesz wolnego dnia, bo znalazłeś supertanie bilety do Mediolanu i bardzo chcesz chociaż jeden wakacyjny weekend spędzić ze znajomymi na odpoczynku i zabawie. To może się udać lub nie, ale o wiele przychylniej takie prośby będą rozpatrywane przez menedżera, jeśli do tej pory wszystko wykonywałeś skrupulatnie i na czas, a o wyjeździe informujesz z dwutygodniowym wyprzedzeniem i jesteś w stanie tak zaplanować swoją pracę, że brakujące godziny i zadania odrobisz jeszcze przed wycieczką. Naucz się patrzeć na siebie jako pracownika, część zespołu i podopiecznego kadry zarządzającej, która także ma swoje cele i plany do wykonania. Bądź profesjonalny i odpowiedzialny, a tak też będziesz postrzegany.

 


 

Natalia Gorczyca

Na podstawie: Hot To Rock First 90 Days of a Job, Guy Kawasaki

Dla studenta

#Wspieram8 – czyli co łączy ONZ i Dni Kariery®?

Jeśli obserwujecie naszego facebooka, instagrama lub braliście udział w poprzedniej…

2017-09-19 19:55
Dla studenta

Dlaczego tak bardzo obawiamy się swojej pierwszej…

Według raportu Pracodawca Roku® 2015, aż 44% młodych ludzi…

2017-03-11 11:42
Dla studenta

6 sposobów na zdobycie praktycznego doświadczenia,…

Podpowiadamy jak zbudować swoją atrakcyjność w świecie biznesu.

2017-03-04 15:31

Chcesz dowiedzieć się więcej o Dniach Kariery oraz organizacji AIESEC?