Dlaczego tak bardzo obawiamy się swojej pierwszej pracy?

17157672 1365755336828614 8050979026364047327 o.jpg?googleaccessid=megiteam@solar 323808.iam.gserviceaccount
Jednocześnie, każdy student marzy o usamodzielnieniu się, wynajmie czy kupnie mieszkania, stabilizacji, a co za tym wszystkim idzie - znalezieniu dobrze płatnej pracy, a jeszcze lepiej takiej, która będzie odpowiadała jego kwalifikacjom i zainteresowaniom. Szczęściarzom od razu udaje się to z pozoru niemożliwe zatrudnienie w zawodzie.

Według raportu Pracodawca Roku® 2015, aż 44% młodych ludzi boi się swojego pierwszego doświadczenia zawodowego.

Wstąpienie na rynek pracy to z pewnością niełatwe i stresujące zadanie. Po przedarciu się przez gąszcz ogłoszeń i informacji, dokładnym przygotowywaniu CV, na końcu nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie z nadzieją na zaproszenie na rozmowę. Kiedy się to uda, należy dobrze zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą i przekonać go do siebie. Tutaj pojawia się pytanie, co zrobić, aby stać się atrakcyjnym kandydatem, pozbawionym strachu przed pierwszą pracą. To, co może nam w tym pomóc, to świadomość i poczucie własnej wartości.

Nie jesteśmy w stanie zainteresować kogoś swoją osobą, jeśli sami nie mamy na siebie pomysłu. Nie chodzi tutaj o planowania kariery już od szkoły podstawowej. Swoje życie kierujemy na pewien tor już dzięki wyborze kierunku studiów, który nie powinien być przypadkowy. Jednak sam dyplom nie oznacza, że pracodawcy będą czekać na nas z otwartymi ramionami, a naszym jedynym problemem będzie zbyt duża ilość atrakcyjnych ofert. To właśnie czas studiów jest najlepszym momentem na budowanie swojej przyszłości i zapewnienia sobie pewnego rodzaju komfortu psychicznego, aby na myśl o pierwszej pracy nie przechodziły nas dreszcze. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko szerzej się rozejrzeć.  

Wśród środowiska akademickiego łatwo zauważyć podział. Przyjmuje się, że osoby nie kończące kierunku technicznego prawdopodobnie pracy w zawodzie nie znajdą, o ile w ogóle uda im się to zrobić. Tymczasem jedno jest pewne. Świat dzisiaj potrzebuje ludzi aktywnych, chętnych do działania i odważnych. Tutaj nie ma znaczenia, czy jesteś z mniej czy bardziej prestiżowego kierunku. Wszystko zależy od Ciebie.

Chodzenie na zajęcia i wykłady to tylko mała część okresu studiów. Nic nie jest w stanie rozwinąć bardziej jak działalność w organizacjach studenckich, które dają możliwość sprawdzenia się w różnych rolach. Praca przy projektach sprawia, że nabierasz doświadczenia i rozwijasz się w wielu dziedzinach, w dodatku wybranych przez Ciebie. Dodatkową cechą tego typu aktywności jest umiejętność pracy w grupie, która w dalszej działalności może być ogromnym atutem.

Przeciwnicy mogą powiedzieć, że to jednak wciąż nie daje doświadczenia, które jest najbardziej istotne dla pracodawcy. Świat się nie kończy. Wystarczy rozejrzeć się za praktykami czy stażem zawodowym i nieważne, że na początku może on być darmowy. Nie dostaniemy niczego podanego na tacy. Jeśli tylko pokażemy, że potrafimy, nasz potencjał z pewnością nie zostanie zmarnowany – pamiętajmy, że sami jesteśmy za niego odpowiedzialni.

Boisz się pierwszej pracy, bo prawdopodobnie nie próbujesz. Każda kolejna aktywność sprawia, że nabieramy coraz większej pewności siebie i chociaż ważne są również nabyte praktyczne umiejętności – największa zmiana zachodzi w głowie. Czas studiów to ostatni okres, kiedy w zupełności możemy pozwolić sobie tylko na to, co chcemy – wykorzystaj ten czas w ambitny sposób. Postaraj się, aby należeć do tej części studentów, która do pierwszej pracy podchodzi jako do kolejnego wyzwania do pokonania, a nie problemu. 

Szukaj, próbuj i działaj!

Olga Ptak

Dowiedz się więcej

Photo big article picture.png?googleaccessid=megiteam@solar 323808.iam.gserviceaccount
Reprehenderit illo eaque amet.
Dolor quia voluptas earum est provident soluta. Quae fuga asperiores beatae aut nemo ut aliquam. Velit alias aperiam eum eveniet non earum consequatur. Modi veniam aut labore sunt. Autem eaque molestias nam voluptas voluptatum explicabo. Sed sequi nisi. Sit tenetur ratione eos quia et.
Photo big people woman coffee meeting  1 .jpg?googleaccessid=megiteam@solar 323808.iam.gserviceaccount
6 sposobów na zdobycie praktycznego doświadczenia, przydatnego w rekrutacji do pierwszej pracy
Zdecydowana większość studentów liczy na ponadprzeciętne zarobki po ukończeniu studiów. Jednak spotykają się oni z rozczarowaniem tuż po zaznajomieniu się z ofertami pracy. Polscy pracodawcy rekrutujący nowych pracowników stawiają przede wszystkim na kandydatów z doświadczeniem. Za nim dumnie plasuje się wykształcenie i znajomość języków obcych. Co gdy brakuje Ci tych walorów, a chciałbyś podjąć się pierwszej pracy? Podpowiadamy jak zbudować swoją atrakcyjność w świecie biznesu.
Zapisz się na targi