Każdy kolorowy kwadrat planszy reprezentuje jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, określonych w 2015 roku na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Są one wdrażane w politykę państw, firm oraz organizacji na całym świecie, aby poprawić jakość życia na naszej planecie. AIESEC poprzez organizowanie Dni Kariery® wspiera Cel Ósmy – Wzrost gospodarczy i godną pracę.
Dlaczego ten cel jest ważny? Jeśli rozejrzymy się dookoła, szybko znajdziemy osoby dotknięte bezrobociem, pracujące nielegalnie lub na niekorzystnych warunkach, wykonujące zadania poniżej swoich kwalifikacji albo – szczególnie w przypadku młodszych studentów – obawiających się wejścia na rynek pracy. To jednak nie jedyne problemy, z którymi zmagamy się w Polsce. Jak wskazuje raport Instytutu Badań Strukturalnych, różnica płac w sektorze prywatnym jest ciągle wysoka na tle pozostałych państw Unii Europejskiej – na niekorzyść kobiet. Częściej też dotykają je zjawiska tzw. lepkiej podłogi oraz szklanego sufitu.
W AIESEC uważamy, że jako młodzi ludzie mamy ogromny wpływ na rzeczywistość oraz na kształtowanie naszej przyszłości. Z tego względu, organizując Dni Kariery®, wspieramy Ósmy Cel na kilka sposobów. Po pierwsze, na naszych targach pracy, praktyk i staży jako uczestnicy macie szansę na osobisty kontakt z przedstawicielami firm. Rozmawiając o interesujących Was stanowiskach, możecie dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach oraz jakich kompetencji potrzebujecie, żeby im sprostać. Dzięki temu nawet jeśli w danym momencie nie spełniacie wymagań pracodawcy, nic straconego! Przeanalizujcie je i nadróbcie braki. Pracodawcy też wyciągają wnioski – jeżeli zauważą, że ich oferty nie odpowiadają aktualnej sytuacji na rynku pracy, mogą je dostosować do aktualnych potrzeb młodych. Dni Kariery® pełnią więc rolę platformy łączącą świat studentów ze światem biznesu.
Obecność kilkudziesięciu firm z różnych branż pozwala na poszerzenie swoich horyzontów. Często okazuje się, że studiowany kierunek nie zamyka drogi do innych obszarów, a nawet możemy go użyć jako swojej mocnej strony. Wykorzystajcie więc dzień targowy, żeby bardziej świadomie podejść do wyboru kariery oraz swojego rozwoju i przez to zdobyć satysfakcjonującą pracę. W ten sposób razem zmniejszymy bezrobocie wśród młodych osób.
Kolejnym ważnym aspektem na początku drogi zawodowej są umiejętności, które rzadko kiedy rozwija się na uczelni. Będąc studentami, zauważyliśmy potrzebę stworzenia Strefy Doradztwa Zawodowego, w której można porozmawiać z doradcami zawodowymi lub rekruterami. Wiedząc więcej o pisaniu CV, rozmowach kwalifikacyjnych czy analizując swoje mocne i słabe strony, zwiększamy szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Przed targami warto też śledzić fanpage Dni Kariery® oraz lokalne wydarzenia na Facebooku – często pojawiają się tam ciekawe artykuły lub wskazówki, jak najlepiej przygotować się do rozmów z pracodawcami. Dając Wam w ten sposób narzędzia i możliwości, dbamy o to, by Wasz zawodowy start przebiegł jak najpłynniej – i dla Was, i dla Waszego przyszłego pracodawcy.
Umożliwienie bezpośredniego kontaktu między firmami a młodymi ludźmi, pomoc w świadomym wyborze kariery i edukacja w zakresie umiejętności niezbędnych w znajdowaniu pracy to nasz sposób na wsparcie ósmego Celu Zrównoważonego Rozwoju. Jest to jednak tylko jeden Cel z siedemnastu, a w ich realizację włączyć się może każdy – my, młodzi ludzie, szczególnie. Zerknijcie na http://youth4globalgoals.org/ i zobaczcie, co jeszcze możecie zrobić, by w 2030 roku wszystkim na świecie żyło się lepiej!