Czy warto zostać specjalistą ds. kadr i płac? Specjalista ds. kadr i płac – zawód przyszłości?

Image2.jpg?googleaccessid=megiteam@solar 323808.iam.gserviceaccount
Specjalista ds. kadr i wynagrodzeń realizuje zadania polityki kadrowej oraz płacowej zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy w organizacji, w której jest zatrudniony. Jest to zawód wymagający ciągłego doskonalenia, podnoszenia kwalifikacji oraz znajomości aktualnych przepisów i aktów prawnych.

Zawód z przyszłością. Czy warto zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Obserwując przestrzeń wirtualną oraz parafrazując słynny wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” – w przestrzeni wirtualnej w dzień i w nocy toczą się dyskusje na temat zawodów przyszłości. Jednym z częściej wymienianych przez forumowiczów jest m.in. zawód specjalisty ds. kadr i płac. I chociaż często jest traktowany stereotypowo, że jest monotonny, nudny, trudny, czy niedoceniany, to jego zalety, ukazywane przez praktyków w tej branży, przechylają szalę na korzyść omawianej profesji. A są to:

  • stabilizacja zawodowa,

  • możliwość rozwoju,

  • ciągłe podnoszenie kwalifikacji,

  • konkretny fach w ręku,

  • szanowany zawód,

  • dobre zarobki.

Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac?

Skoro już poruszamy temat zarobków, warto sięgnąć po konkretne dane. Raport z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w styczniu br. przez firmę Sedlak & Sedlak, w którym wzięło udział ponad 1 435 000 osób ukazuje, że co drugi specjalista ds. kadr i płac otrzymuje pensję od 3 077 zł do 5 000 zł brutto. Z kolei dane z portalu pracuj.pl ukazują, że przeciętne wynagrodzenie (mediana) osoby pracującej na tym stanowisku wynosi 5 200 zł brutto, oznacza to, że połowa z badanych otrzymuje pensję powyżej tej kwoty.

Na wysokość wynagrodzenia bezpośredni wpływ ma kilka czynników, m.in.: wielkość firmy, region zatrudnienia, a także wykształcenie oraz staż pracy zatrudnionego.

Jakie wymagania należy spełnić, by pracować w tym zawodzie?

Specjalista ds. kadr i płac jest odpowiedzialny m.in. za organizowanie procesu naliczania i wypłacania wynagrodzeń zatrudnionym w firmie pracownikom, za wszelkie sprawy kadrowe związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej (urlopy, zaświadczenia, świadectwa pracy), obsługę procesów zatrudnienia oraz rozwiązywania umów o pracę, kontrolę aktualności obowiązkowych badań lekarskich. Jest też poniekąd pośrednikiem pomiędzy pracownikami a pracodawcami.

Najważniejszym wymogiem stawianym przed kandydatami na powyższe stanowisko jest posiadanie wyższego wykształcenia. Najlepiej na kierunkach: ekonomia (finanse i rachunkowość), socjologia, zarządzanie lub wykształcenie wyższe z innych dyscyplin naukowych.

Wymagana jest też bardzo dobra znajomość przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi potwierdzona ukończeniem kursów specjalistycznych. Ponadto niezbędne jest sprawne posługiwanie się komputerem, oraz programami kadrowo-płacowymi (np. Płatnik, Symfonia itp.). Od kandydatów wymaga się również biegłej znajomości wybranego języka obcego.

Mając na uwadze powyższe, warto zaznaczyć, że pracę w zawodzie może znaleźć jedynie osoba, która posiada wysokie kwalifikacje poświadczone ukończonym kursem, zdanym egzaminem oraz odpowiednim Certyfikatem, uzyskanym w renomowanej jednostce certyfikującej (np. SEKA S.A).

Czy warto zatem zostać specjalistą w omawianych zagadnieniach?

Odpowiedź na to pytanie powinna być podyktowana osobistymi preferencjami, możliwościami oraz, a może przede wszystkim – predyspozycjami. Jak twierdzi znane powiedzenie: „jeśli lubisz to, co robisz – nie przepracujesz ani dnia”.

Materiał zrealizowany przez zespół SEKA S.A.

– zobacz więcej na: seka.pl/kurs-kadry-placeŹródła: kariera.pl, forum.infor.pl, zawodowe.com, wynagrodzenia.pl, zarobki.pracuj.pl, pulshr.pl, nf.pl, gowork.pl, f.kafeteria.pl, kwalifikacje.praca.gov.pl, kadrywpraktyce.pl, ksiegowiprzyszlosci.pl, praca.pl


Dowiedz się więcej

Photo big article picture.png?googleaccessid=megiteam@solar 323808.iam.gserviceaccount
Reprehenderit illo eaque amet.
Dolor quia voluptas earum est provident soluta. Quae fuga asperiores beatae aut nemo ut aliquam. Velit alias aperiam eum eveniet non earum consequatur. Modi veniam aut labore sunt. Autem eaque molestias nam voluptas voluptatum explicabo. Sed sequi nisi. Sit tenetur ratione eos quia et.
Photo big people woman coffee meeting  1 .jpg?googleaccessid=megiteam@solar 323808.iam.gserviceaccount
6 sposobów na zdobycie praktycznego doświadczenia, przydatnego w rekrutacji do pierwszej pracy
Zdecydowana większość studentów liczy na ponadprzeciętne zarobki po ukończeniu studiów. Jednak spotykają się oni z rozczarowaniem tuż po zaznajomieniu się z ofertami pracy. Polscy pracodawcy rekrutujący nowych pracowników stawiają przede wszystkim na kandydatów z doświadczeniem. Za nim dumnie plasuje się wykształcenie i znajomość języków obcych. Co gdy brakuje Ci tych walorów, a chciałbyś podjąć się pierwszej pracy? Podpowiadamy jak zbudować swoją atrakcyjność w świecie biznesu.
Zapisz się na targi